نماز، اولین قدم

گامی به سوی آرامش دنیا و آخرت

گامی به سوی آرامش دنیا و آخرت

جستجو در وب با موتور جستجوگر ایرانی سلام
نماز، اولین قدم

اولین سوالی که در قیامت از ما پرسیده می شود، درباره خوادن نماز است، باشد که اولین سوال ما یکی از بهترین جواب ها را داشته باشد، یعنی خواندن کامل نماز ها.

آخرین نظرات
نویسندگان
راهنما وب
برای رفتن به سایر مطالب می توانید از بخش پایینی وب استفاده کنید.
برای جستجو در وب می توانید از بخش جستجو در بالای وب استفاده کنید.
برای تماس مستقیم با ما می تونید از بخش تماس با ما استفاده کنید که در بالای وب در بخش منو وجود دارد.

۱۸ مطلب توسط «حسین قاسمی» ثبت شده است

http://namaz-aramesh.blog.ir

احکام نماز

نماز مهمترین اعمال دینى است که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود،عبادتهاى دیگر هم قبول مى‏شود. و اگر پذیرفته نشود، اعمال دیگر هم قبول نمى‏شود. و همانطور که اگر انسان شبانه روزى پنج نوبت در نهر آبى شستشو کند، چرک در بدنش نمى‏ماند، نمازهاى پنجگانه هم انسان را از گناهان پاک مى‏کند. و سزاوار است‏که انسان نماز را در اول وقت بخواند. و کسى که نماز را پست و سبک شمارد،مانند کسى است که نماز نمى‏خواند. پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:"کسى که به نماز اهمیت ندهد و آن را سبک شمارد، سزاوار عذاب آخرت است".روزى حضرت در مسجد تشریف داشتند، مردى وارد و مشغول نماز شد، و رکوع و سجودش را کاملا به جا نیاورد. حضرت فرمودند: "اگر این مرد در حالى که نمازش این طور است از دنیا برود، به دین من از دنیا نرفته است". پس انسان باید مواظب باشد که به عجله و شتابزدگى نماز نخواند، و در حال نماز به یاد خدا و با خضوع و خشوع و وقار باشد، و متوجه باشد که با چه کسى سخن مى‏گوید، و خود را در مقابل عظمت و بزرگى خداوند عالم بسیار پست و ناچیز ببیند. و اگر انسان در موقع نماز کاملا به‏این مطلب توجه کند، از خود بى‏خبر مى‏شود. چنانچه در حال نماز تیر را از پاى مبارک امیر المؤمنین علیه‏السلام بیرون کشیدند و آن حضرت متوجه نشدند. و نیز باید نمازگزار توبه و استغفار نماید و گناهانى که مانع قبول شدن نماز است مانند حسد،کبر، غیبت، خوردن حرام، آشامیدن مسکرات و ندادن خمس و زکات، بلکه هر معصیتى را ترک کند. و همچنین سزاوار است کارهایى که ثواب نماز را کم مى‏کند بجانیاورد، مثلا در حال خواب آلودگى و خوددارى از بول به نماز نایستد و در موقع نماز به آسمان نگاه نکند. و نیز کارهایى که ثواب نماز را زیاد مى‏کند بجا آورد، مثلا انگشترى عقیق به دست کند، و لباس پاکیزه بپوشد، و شانه و مسواک کند، و خود را خوشبو نماید.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۰ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۱:۲۵
حسین قاسمی

http://namaz-aramesh.blog.ir

1.نماز، بالاترین وقت ملاقات و استحضار و حضور در محضر خدا است... نماز برای خضوع و خشوع جعل شده است با هم? مراتب خضوع و خشوع. [در محضر بهجت:1/222]

2. نماز، جامی است از اَلَذّ لذایذ [لذّت بخش ترین لذتها] که چنین خمری خوشگوار در عالمِ وجود نیست! [در محضر بهجت:1/222]

3. نماز، اعظم مظاهر عبودیّت است که در آن، توجه به حقّ می شود. [در محضر بهجت:2/377]

4. تمام لذتها روحی است؛ و آن چه از لذات که در طیب [عطر] و یا از راه نساء به صورت حلال تکوینا ً مطلوب است، بیش از آن و به مراتب بالاتر، در نماز است. [در محضر بهجت:2/392]

5. قُرب، مراتبی دارد و بالاترین آنها لقاء است. و هر مرتبه از مراتب قُرب را مقرّبی است که بالاترین آنها نماز است. [نکته های ناب: 78]

6. نماز، عروج مؤمن است و عروج، مستلزم قرب و لقاء است... مؤمن بعد از لقای او، نه تنها به سراغ حبشیّه [زن زشت، کنایه از غیر خدا] نخواهد رفت، که خیال او را هم نخواهد کرد. [نکته های ناب: 82]

7. ما عظمتی نداریم، همین اندازه عظمت داریم که می ایستیم؛ بعد همین را در رکوع، نصفه می کنیم؛ و بعد به سجده و خاک بر می گردیم. [نکته های ناب:83]

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۳ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۱:۰۵
حسین قاسمی

http://namaz-aramesh.blog.ir

سلام،بازم اومدم دو کلمه حرف حساب بزنم!

شعر بالا رو می بینید، واقعا ساده و درعین حال سنگین!"قابل توجه دوستان عکس پشتش هم محوطه مازنداران در بخش ییلاقیش هست."

نشسته بودم رو پله ها و به گیاه ها و درخت سیبی که توی باد خنک بهاری تکون میخورد نگاه می کردم، نور خوشید به زیبایی همه چیز رو در خودش غرق کرده بود و جلوه خاصی به همه چیز داده بود.

به یاد شعر بالا افتادم.

واقعا چرا انسان با اینکه ابن همه چیز رو می بینه و از اون لذت هم می بره اما اقدام به نابودیشون می کنه و یا در فکر فرو نمی ره؟

شاید چون زیادی چیز های بچه گونه و احمقانه داریم که بهش فکر کنیم، البته شاید!

نظر من یکی که اینه، داشتم درس زیست شناسی دوم دبیرستان رو می خوندم که نکته ای مثل همیشه در ذهنم زنگ زد، همه چیز نظم خودش رو داره و چه انسان بتونه آرایش اون نظم رو پیدا کنه و چه نتونه و سعی در پیدا کردنش داشته باشه هنوز خیلی خیلی و هزاران بار خیلی دیگه عقبه.چرا؟

خوب معلومه، بزارین یک مثال بزنم.هر انشان از دستگاه هایی درست شده که در کنار هم قرار گرفتند.

اگر بیایم و دستگاه ها رو از هم جدا کنیم اندام ها وجود دارن، اگر اون ها رو هم از هم جدا کنیم، بافت ها رو می بینیم، اگر اون ها رو هم جدا کنیم به سلول ها می رسیم، اگر باز هم اون ها رو جدا کنیم به اندامک ها می رسیم وباز هم زمانی که اون ها رو جدا کنیم به ملکول ها می رسیم و بعد از جدا کردن ملکول ها هم به اتم می رسیم.

می بینید که چه چرخه عجیبی و تا کجا میتونه ادامه داشته باشه که حتی بشر به اون دسترسی نداره و جالب اینجاست که همه ی این ها هم با هم یک هماهنگی و نظم خاص دارند.

همه دارن سعی می کنند در علم پیشرفت کنند اما علم خیلی وسیع تره و تا خود قیامت هم علم وجود خواهد داشت و هر چه پیشرفت کنیم باز هم مسائل رو برای خودمون گنگ و نا مفهوم کریدم.

حالا سوال اینجاست چرا به دیدن این چیز ها و این نظم و هماهنگی ملت از ذهن و عقلشون استفاده نمی کنند و نماز هاشون رو نمی خونند، البته منظورم به بیشتر ما مسلمون ها نیست، منظورم اون افرادی مو سیخی که تو خیابونن، منظرم به اون پسر های ...................خلاصه خودتون بهتر می دونید.

هر چی بگم کم گفتم ولی بیاین یک نگاه دیگه به نقش خلقت بکنیم.از آسمان و زمین، به کوچکترن مورچه بنگریم و از عظمت کهکشان ها به فکر فرو بریم.

منبع:نماز، اولین قدم

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۹ فروردين ۹۳ ، ۱۷:۳۲
حسین قاسمی

http://namaz-aramesh.blog.ir

نــــباشد جز الله پـــــروردگاری                   که حی است و قیوم آن کردگار

نگــــــیرد خدا را کســالت فرا                    نه هرگز به خواب اندر آید خدا

زمـــین و ســماوات،از آنِ اوست                    همه ملک گیتی به فرمان اوست

به درگاه ایزد چه کسی را سزاست؟               که سازد شفاعت مگر آن خداست

همه علم گیتیست او را به دست                  به هر چیز کاید به هر چیز هست

بــــه چــیزی به عـلم یگـانه اله                   احــاطه نـدارد کســی هیچگاه

جز آنـچه بـخواند خــدای نگه                    کـه مــردم بـدانـند از عــلم او

بود وســعت عــلم او بـیکران                        فراتر ز ارض است و هفت آسمان

ندارد بر او زحمتی حفظشان                       علی و عظیم است آن بی نشان

شاعر:امید مجد

تایپ:نماز، اولین قدم

منبع:کتاب آیه الکرسی مشکل گشای مشکلات،ص12.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۵ فروردين ۹۳ ، ۰۹:۱۹
حسین قاسمی

http://namaz-aramesh.blog.ir

باز هم امروز اومدیم با یک مطلب جدید و مطمئنا زیبا،امیدوارم لذت ببرید،راستی منبع هر کدوم از احادیث هم زیرش نوشتم.

* * * * * * * * * * * * * *

احادیث امام زمان(علیه السلام)

1.نفع بردن از من در زمان غیبتم مانند نفع بردن از خورشید هنگام پنهان شدنش در پشت ابرهاست و همانا من ایمنی بخش اهل زمین هستم، همچنانکه ستارگان ایمنی بخش اهل آسمانند.

(بحار الانوار، ج 53، ص 181.)

2.من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم.

(تفسیر نور الثقلین، ج 2، ص 392.)

3.هر یک از پدرانم بیعت یکی از طاغوتهای زمان به گردنشان بود، ولی من در حالی قیام خواهم کرد که بیعت هیچ طاغوتی به گردنم نباشد.(بحار الانوار، ج 53، ص 181.)

4.سنت تخلف ناپذیر خداوند بر این است که حق را به فرجام برساند و باطل را نابود کند، و او بر آنچه بیان نمودم گواه است.

(بحار الانوار، ج 53، ص 193.)

5.برای زود فرا رسیدن فرج(و ظهور ما) زیاد دعا کنید، که آن همان فرج و گشایش شماست.

(کمال الدین للصدق، ج2، ص485.)

تایپ:نماز، اولین قدم

منبع کمکی:نرم افزار اباصالح(عج)

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ فروردين ۹۳ ، ۱۰:۰۵
حسین قاسمی

http://namaz-aramesh.blog.ir

مرا غرض ز نماز آن بود که یک ساعت                        غم فراق تو را با تو زار بگذارم

وگرنه این چه نمازی بود که من بی تو                       نشسته روی به محراب و دل به بازارم

در قرآن کریم آمده است که در قیامت موقف‌های گوناگونی است که توقف برخی از گنه‌کاران در هر یک از آن‌ها به مقدار هزار سال دنیوی خواهد بود، در این نوشتار می‌خواهیم ببینیم مقصود از آن چیست؟
قبل از هر چیز یادآور می‌شویم که متکلمان اسلامی از مواقف قیامت گاهی به «قنطره»ها و «عقبه»ها تعبیرمی آورند ولی قبل از آنان دو واژه «قنطره» و «عقبه» در آیات قرآن و روایات اسلامی مطرح شده است و متکلمان نیز آن‌ها را در مباحث کلامی خود بکار برده‌اند.
کلمه‌ی «موقف» به معنی محل توقف(ایستگاه و کلمه‌ی «قنطره» به معنی «پل» و واژه‌ی «عقبه» به معنای «گردنه» است).
امیر مۆمنان (علیه‌السلام) در وصایای معروف خود به فرزند گرامیش امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)می‌فرماید:
«وَاعْلَمْ أَنَّ أَمامَکَ عَقَبَةً کَۆُوداً، اَلْمُخِفُّ فِیها أَحْسَنُ حالاً مِنَ الْمُثْقِلِ وَالمُبْطِئُ عَلَیْها أَقْبَحُ حالاً مِنَ الْمُسْرِع وَانّ مَهْبِطَکَ بِها لا مَحالَةَ إِمّا عَلی جَنَّة أَوْ عَلی نار...».([1])
«فرزندم بدان که (پس از مرگ) گردنه‌ی سختی در پیش رو داری، انسان‏های سبک‏بار (از نظر گناه) از افراد سنگین‏بار، وضعیت بهتری دارند، هر کس با تأمل و درنگ از آن عبور کند  از آن کسی که با سرعت از آن می‌گذرد، وضع بدتری خواهد داشت پایان گذر از آن (فرودگاه) یا بهشت است و یا دوزخ».

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۹ فروردين ۹۳ ، ۰۸:۰۸
حسین قاسمی
تحلیل آمار سایت و وبلاگ